Pierwsze Polskie Stowarzyszenie Turniejowe Liga Baronów
Pierwsze Polskie Stowarzyszenie Turniejowe Liga Baronów powstało w 1995 r. Celem grupy jest wszechstronne odtwarzanie żywej historii i poznawanie kultury dawnych epok.
Obecnie Liga Baronów prowadzi następujące programy historyczne:
•późne średniowiecze XV w.
•polska szlachecka XVII w.
Codzienna działalność Stowarzyszenia przejawia się w organizacji treningów związanych z militarnym aspektem odtwórstwa historycznego takimi jak szermierka historyczna, jazda konna i różne formy strzelectwa. Liga Baronów prowadzi równocześnie liczne programy edukacyjne pozwalające naszym członkom i sympatykom poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć przydatne w odtwórstwie historycznym umiejętności.
Oprócz osobistej satysfakcji członków praca i nauka wkładana w naszą pasję pozwala Stowarzyszeniu prezentować piękno i naukę płynącą z odtwarzania żywej historii na zewnątrz. W trakcie dwudziestu lat istnienia przeprowadziliśmy wiele dużych i małych pokazów walk, między innymi podczas głównych uroczystości obchodów na czterechsetleciu stołeczności Warszawy.
Jako jedyni spośród bractw rycerskich w Polsce zostaliśmy zakwalifikowani przez Jerzego Hoffmana jako ekipa szermiercza i przeszliśmy pomyślnie przeszło 5 miesięczny szlak bojowy ekranizowania "Ogniem i Mieczem". Organizowaliśmy pokaz premierowy "Ogniem i Mieczem" - na Placu Teatralnym i w Łazienkach Królewskich. Uczestniczyliśmy pokazach podczas otwarci
a Olimpiady Polonijnej w Lublinie, czy inscenizacji na Mistrzostwach Europy w Szermierce dla Niepełnosprawnych w Warszawie. Nasze umiejętności szermiercze prezentowaliśmy na Ukrainie, w Portugalii, Wielkiej Brytanii czy w Brukseli.
Od dwudziestu lat w celu upowszechnienia kultury rycerskiej organizujemy wspólnie z Domem Kultury Świt - warszawskie turnieje rycerskie o "Szablę Króla Zygmunta III-go Wazy". Ponadto współpracowaliśmy wielokrotnie z muzeami: Archeologicznym w Warszawie, z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, z Muzeum Pałac w Wilanowie, oraz Muzeum Wojska Polskiego. Organizowaliśmy także pokazy dla Zamku Królewskiego w stolicy. Stale współpracujemy z Muzeum Zamkowym w Malborku gdzie od dziesięciu lat wykonujemy inscenizacje oblężenia tej największej twierdzy krzyżackiej z 1410 r. Od 1998 roku jeździmy na turnieje rycerskie w Kamieńcu Podolskim, gdzie w 2000 r. zdobyliśmy "Złoty miecz Ukrainy".
W Lutym 2002 r. w Kijowie odznaczono nasze stowarzyszenie medalem Św. Jerzego Zwycięskiego za wkład w odtwórstwo historyczne dotyczące wojen polsko - kozackich. Od 2001 jesteśmy członkiem europejskiej federacji odtwórców żywej historii "Intermedieval" z siedzibą w Portugalii. Uczestniczyliśmy też trzykrotnie w najbardziej prestiżowej rekonstrukcji bitwy w Europie tj. Tewkesbury A.D. 1471 w Wielkiej Brytanii.
Od dziesięciu lat naszą stałą bazą stało się Muzeum Pałac w Wilanowie, gdzie realizujemy programy edukacyjne i rekonstrukcyjne. W ramach Dni Wilanowa przybliżamy czasy króla Jana III, pokazując dawne uzbrojenie, ubiory czy zwyczaje. Można zobaczyć nas w pokazach szermierczych i konnych, ale przed wszystkim zobaczyć historię taką, jaka była.
Zarząd
Kontakt telefoniczny z wybranym członkiem zarządu
- Tomasz Szajewski (Przewodniczący zarządu; umowy, oferty, koordynacja działań)
Tel: +48 605-643-499; Pon-Piąt 8.00-16.00
- Przemysław Szajewski (Członek zarządu; treningi; nowi członkowie)
Tel: +48 515-741-917; Pon-Piąt 8.00-16.00
- Radosław Pycia (Skarbnik; sprawy finansowe)
Tel: +48 506-172-343; Pon-Piąt 8.00-16.00
Nowe aktualne konto
VWBANK DIRECT 35 2130 0004 2001 0510 6794 0001
REGON: 140349429 NIP: 5242573328 KRS: 0000237145
Adres
ul. Piotra Wysockiego 11
03-371 Warszawa
(DK Świt)