Pierwsze Polskie Stowarzyszenie Turniejowe Liga Baronów

 • Otwarta rekrutacja

  Dołącz do grona pasjonatów i stań sie jednym z Nas!

  Dołącz do nas

 • Trenuj razem z nami!

  Zapraszamy na treningi szabli i miecza prowadzone dla członków naszego stowarzyszenia.

  Czytaj więcej

 • Polub nas!

  Zajrzyj na naszego facebooka!

  Czytaj więcej

Polish Belarusian Bulgarian Chinese (Traditional) Czech Danish Dutch English Estonian French German Hungarian Irish Italian Japanese Lithuanian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish Ukrainian

Aktualności

Galeria

Zaloguj

Pierwsze Polskie Stowarzyszenie Turniejowe Liga Baronów powstało w 1995 r. Celem grupy jest wszechstronne odtwarzanie żywej historii i poznawanie kultury dawnych epok. 
 
Obecnie Liga Baronów prowadzi następujące programy historyczne:
późne średniowiecze XV w.
polska szlachecka XVII w.
 
Codzienna działalność Stowarzyszenia przejawia się w organizacji treningów związanych z militarnym aspektem odtwórstwa historycznego takimi jak szermierka historyczna, jazda konna i różne formy strzelectwa. Liga Baronów prowadzi równocześnie liczne programy edukacyjne pozwalające naszym członkom i sympatykom poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć przydatne w odtwórstwie historycznym umiejętności. 
 
Oprócz osobistej satysfakcji członków praca i nauka wkładana w naszą pasję pozwala Stowarzyszeniu prezentować piękno i naukę płynącą z odtwarzania żywej historii na zewnątrz. W trakcie dwudziestu lat istnienia przeprowadziliśmy wiele dużych i małych pokazów walk, między innymi podczas głównych uroczystości obchodów na czterechsetleciu stołeczności Warszawy.
Sorry, you have not enough rights to view this image.
Jako jedyni spośród bractw rycerskich w Polsce zostaliśmy zakwalifikowani przez Jerzego Hoffmana jako ekipa szermiercza i przeszliśmy pomyślnie przeszło 5 miesięczny szlak bojowy ekranizowania "Ogniem i Mieczem". Organizowaliśmy pokaz premierowy "Ogniem i Mieczem" - na Placu Teatralnym i w Łazienkach Królewskich. Uczestniczyliśmy pokazach podczas otwarci
a Olimpiady Polonijnej w Lublinie, czy inscenizacji na Mistrzostwach Europy w Szermierce dla Niepełnosprawnych w Warszawie. Nasze umiejętności szermiercze prezentowaliśmy na Ukrainie, w Portugalii, Wielkiej Brytanii czy w Brukseli.
 
Od dwudziestu lat w celu upowszechnienia kultury rycerskiej organizujemy wspólnie z Domem Kultury Świt - warszawskie turnieje rycerskie o "Szablę Króla Zygmunta III-go Wazy". Ponadto współpracowaliśmy wielokrotnie z muzeami: Archeologicznym w Warszawie, z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, z Muzeum Pałac w Wilanowie, oraz Muzeum Wojska Polskiego. Organizowaliśmy także pokazy dla Zamku Królewskiego w stolicy. Stale współpracujemy z Muzeum Zamkowym w Malborku gdzie od dziesięciu lat wykonujemy inscenizacje oblężenia tej największej twierdzy krzyżackiej z 1410 r. Od 1998 roku jeździmy na turnieje rycerskie w Kamieńcu Podolskim, gdzie w 2000 r. zdobyliśmy "Złoty miecz Ukrainy".
 
W Lutym 2002 r. w Kijowie odznaczono nasze stowarzyszenie medalem Św. Jerzego Zwycięskiego za wkład w odtwórstwo historyczne dotyczące wojen polsko - kozackich. Od 2001 jesteśmy członkiem europejskiej federacji odtwórców żywej historii "Intermedieval" z siedzibą w Portugalii. Uczestniczyliśmy też trzykrotnie w najbardziej prestiżowej rekonstrukcji bitwy w Europie tj. Tewkesbury A.D. 1471 w Wielkiej Brytanii. 
 
Od dziesięciu lat naszą stałą bazą stało się Muzeum Pałac w Wilanowie, gdzie realizujemy programy edukacyjne i rekonstrukcyjne. W ramach Dni Wilanowa przybliżamy czasy króla Jana III, pokazując dawne uzbrojenie, ubiory czy zwyczaje. Można zobaczyć nas w pokazach szermierczych i konnych, ale przed wszystkim zobaczyć historię taką, jaka była. 
Sorry, you have not enough rights to view this image.
 
Zarząd
 
Kontakt telefoniczny z wybranym członkiem zarządu
 
Tomasz Szajewski (Przewodniczący zarządu; umowy, oferty, koordynacja działań)
Tel: +48 605-643-499; Pon-Piąt 8.00-16.00 
 
Przemysław Szajewski (Członek zarządu; treningi; nowi członkowie)
Tel: +48 515-741-917; Pon-Piąt 8.00-16.00 
 
Radosław Pycia (Skarbnik; sprawy finansowe)
Tel: +48 506-172-343; Pon-Piąt 8.00-16.00 
 
 
 
 

Pierwsze Polskie Stowarzyszenie Turniejowe Liga Baronów